Nishani: Basha duhet të ikë, negociatat me Ramës e kthejnë PD në aneks të PS

Grupimi “Për PD-në” kanë dalë në një konferencë për shtyp ditën e sotme ku edhe një herë kanë kërkuar dorëheqjen e parevokueshme të Lulzim Bashës si kreu i Partisë Demokratike.

Sipas tyre, dorëheqja e Bashës, është nisja e ri-ngritjes së Partisë Demokratike. Kujtojmë se grupi në fjalë përbëhet nga figura të larta në PD si, Bujar Nishani, Arben Imami, Edith Harxhi, Arben Ristani, Edvin Kulluri, Ibsen Elezi, Endira Bushati, Bislim Ahmetaj dhe Indrit Hoxha .

Bujar Nishani, ish-President dhe kreu i Këshillit Kombëtar të PD, tha se institucionalizimi është ngritja e një imazhi tjetër i PD.

“Do na bashkohen qindra e mijëra të tjerë. Rasti i statutit të PD është të mos u shërbejë aksioneve. Është statut që është bërë për pamundësi institucionale. Kryetari i Këshillit Kombëtar duhet të marrë leje nga kryetari aktual për të thirrur Këshillin. Janë instrumente dhe mekanizma. Më e para është marrja e përgjegjësisë politike nga ajo që ka dështuar. Ne synojmë, përfshirje, liri dhe askion”, tha Nishani.

Ai u shpreh se kanë qarkulluar disa lajme mbi negociatat mes Edi Ramës dhe Lulzim Bashës, duke shtuar se nëse ka tentativë të tillë është ajo që do realizonte drojën më të madhe që ka ekzistuar.

“Tentativa për ta kthyer PD një aneks të Edi Ramës. Do ishte asgjësimin përfundimtar. Edhe nëse ndodh kjo tradhti e madhe. Të dobishëm për projektin për asgjësimin e alternativës qeverisëse. Nëse është e vërtetë është një thikë pas shpine”, shtoi ai.