Lehtësohen masat anti-Covid/ Studentët kthehen në auditorë, hiqet karantina për udhëtarët nga Greqia e Maqedonia

Komiteti Teknik i Ekspertëve njoftoi këtë të Mërkurë lëhtësim të disa masave të marra me qëllim parandalimin e përhapjes së koronavirusit.

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu tha se do të hiqet karantina 14-ditore për udhëtarët që vijnë në vendin tonë nga Greqia e Maqedonia e Veriut.

Po ashtu, u njoftua se do lejohet hapja e auditorëve për procesin e konsultimeve dhe sezonin e provimeve sipas një kalendari të hartuar nga Ministria e Arsimit dhe një plani nga universitetet.

Ndërkaq, mbetet në fuqi ora policore 6:00-22:00 dhe vendimi për ndalimin e grumbullimeve.

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu tha se kemi një rënie të ndjeshme të infektimeve me koronavirus e fataliteteve dhe numër të ulët të të shtruarve në spitalet Covid.