Balla: PD të njohë zgjedhjet, LSI shkoi për skrap

Kreu i grupit parlamentar të PS, Taulant Balla, i bëri thirrje opozitës të heqë dorë nga “kënga e vjetër” për mosnjohjen e rezultatit të zgjedhjeve.

Nga foltorja e Kuvendit, Balla i bëri të qartë PD se rezultati është ai që ka dalë nga kutitë e votimit, ndërsa nuk kurseu ironinë me LSI duke u shprehur se shkoi për skrap ashtu siç e shkroi vetë fatin politik.

Shqipëria fitoi në 25 prill, kjo falë qytetarëve të këtij vendi që morën pjesë në mënyrë masive dhe me votën e tyre të lirë i dhanë mandatet e përfaqësimit atyre që garuan për të marrë besimin e tyre. Thirrja ime ndaj të gjithë aktorëve pjesëmarrës në zgjedhje është që secili prej nesh të lexojë me përgjegjësi votën e shqiptarëve. Dua të nënvizoj atë që DASH tha për zgjedhjet, SHBA duan të vazhdojnë partneritetin e ngushtë dhe strategjik me kryeministrin Rama dhe mazhorancën e konfirmuar në këto zgjedhje, vlerësohet fushata e opozitës, rezultati është legjitim. Është detyra e të gjithëve të lëmë pas debatet e vjetra, të punojmë të gjithë në funksion të një objektivi të përbashkët si rruga europiane e Shqipërisë. Javët në vijim janë tepër të rëndësishme dhe që lidhen me suksesin e mbajtjes së konferencës së parë ndërqeveritare mes BE dhe Shqipërisë, i kemi të gjitha shanset që brenda presidencës portugeze Shqipëria ta mbajë këtë konferencë, i kemi shanset të fillojmë hapjen e kapitujve që brenda këtij mandati të ri të përmbyllim marrëveshjen e anëtarësimit të Shqipërisë në BE. Duhet të jemi të ndershëm para shqiptarëve, nuk mund të dalësh natën e 25 prillit dhe të shpallësh fitoren. Secili prej nesh shpalli fitoren. E njëjta gjë dhe me 26 prill. Kur procesi mbaroi u kthyem te avazi i vjetër që humbësi nuk njeh rezultatin. Duhet të fillojmë në legjislaturën e re një punë më intensive për një reformë  më të thellë zgjedhore, këto zgjedhje duhet të jenë të fundit që u administruan nga komisionerë politikë dhe numërues politikë”, tha ai.