“Aventurat e Uriah Fikut”/ Publikohet seria e 5 e serialit që ironizon Veliajn (VIDEO)

Erion Veliaj, kryebashkiaku i Tiranës, njihet për servilizmin që tregon ndaj shefit të tij politik, Kryeministrit Edi Rama.

Veliaj pranon nga Rama edhe talljet, edhe nëpërkëmbjen, edhe batutën, pavarësisht se propoganda e tij, mundohet të krijojë imazhin e një politikani “punëtor”, kokëulur dhe fjalëpak.

Rrjeti shpesh tallet me Lali Erin, shitësin e dikurshëm të fiqve, që u katapultua në strukturat qendrore të PS-së dhe në jo pak raste konsiderohet si pretendenti kryesor për të marrë drejtimin e kësaj partie, pas largimit nga Edi Rama.

Në jo pak raste janë ngritur hipoteza se sjellja e Veliajt si kryebashkiak mund të rrisë faturën e humbjes së Edi Ramës në zgjedhje, megjithatë Lali Eri shfaqet si njeriu i përkushtuar për socialistët, edhe pse dikur drejtonte protestat e Mjaft pikërisht kundër tyre.

Së fundmi në rrjet janë publikuar 5 seri me aventurat e Lali Fikut, ku personazhi që ngjason me Erion Veliajn vendoset para një tjetër detyre të vështirë që i ka dhënë “Sulltani” – që të bëjë një kopsht zoologjik me gjirafa, papagaj, rinocerontë, hipopotamë dhe madje një balenë blu.

Uriah-Fiku në vështirësi për ta plotësuar kërkesën nsi të punojë pas krahëve të Sulltanit duke shpërndarë lajme kundër tij në mediat turke. Sulltani e zbulon këtë nëpërmjet ndihmësve të tij dhe i ngarkon Uriah-Fikut detyrën që të kthehet mysliman dhe të bëhet synet LIVE në shesh.

Në serialin që u tentua të çensurohet, duke penalizuar faqen e Brrylit që bënte transmetimin e tij, vihen në lojë edhe figura të tjera të galaksisë Rama si Spiropali, Belinda, Mazniku dhe Fuga.