Italia raporton katër vdekje pas vaksinimit me AstraZeneca

Katër njerëz vdiqën në Itali nga mpiksjet e rralla të gjakut pasi morën vaksinën AstraZeneca COVID-19, tha të enjten një raport nga agjencia farmaceutike kombëtare AIFA.

Raporti i AIFA tha se efekte të ndryshme anësore u panë pas 0.5% të 9.07 milion dozave të administruara midis 27 Dhjetor dhe 26 Mars, me të tre vaksinat e përdorura deri më tani, nga prodhuesit Pfizer AstraZeneca dhe Moderna.

Efektet anësore të rënda janë regjistruar në 0.04% të rasteve. Efektet anësore të lehta janë raportuar pas përdorimit të të tre vaksinave, tha raporti AIFA, duke shtuar simptomat më të përfshira si gripi, dhimbje në vendin e injeksionit dhe lodhje.

Ashtu si shumë vende evropiane, Italia ndaloi shkurtimisht vaksinimet e AstraZeneca muajin e kaluar kur u shfaqën shqetësimet për mpiksjen e gjakut. Që atëherë i ka rifilluar ato për ata të moshës 60 vjeç e lart pasi rregullatorët e BE thanë se përfitimet ishin më të mëdha se rreziqet.

LEXO EDHE  Momenti kur tërmeti me magnitudë 4.8 ballë godet Kretën (Video)

AIFA tha se kishte pasur 11 raste në Itali të njerëzve që zhvillonin një nga dy llojet e mpiksjes së gjakut pas goditjes së tyre AstraZeneca – tromboza e sinusit venoz cerebral dhe tromboza që përfshin enë të shumta të gjakut Katër nga 11 vdiqën, thuhet në raport. AstraZeneca ka thënë se “po punon për të kuptuar raste individuale dhe” mekanizmat e mundshëm që mund të shpjegojnë këto ngjarje jashtëzakonisht të rralla “.