Paralajmërimi i shkencëtarëve: Varianti P1 i Covidit brazilian mund të bëhet më i rrezikshëm

Varianti P1 i koronavirusit në Brazil ka ngritur alarmin ndërkombëtar pasi po shndërrohet në mënyra që mund ta bëjnë atë më të aftë për të shmangur antitrupat, sipas shkencëtarëve që studiojnë virusin.

Hulumtimi i kryer nga instituti i shëndetit publik Fiocruz në variantet që qarkullojnë në Brazil zbuloi mutacione te viruset që përdoren për të hyrë dhe infektuar qelizat. Këto ndryshime, thanë shkencëtarët, mund ta bëjnë virusin më rezistent ndaj vaksinave të cilat synojnë proteinën spike me implikime potencialisht të mëdha për ashpërsinë e shpërthimit në kombin më të populluar të Amerikës Latine.

“Ne besojmë se është një mekanizëm tjetër shpëtimi që virusi po krijon për të shmangur përgjigjen e antitrupave”, tha Felipe Naveca, një nga autorët e studimit dhe pjesë e Fiocruz në qytetin Amazon të Manaus, ku varianti P1 besohet të ketë origjinën . Naveca tha se ndryshimet duket të jenë të ngjashme me mutacionet që shihen në variantin edhe më agresiv të Afrikës së Jugut, kundër të cilit studimet kanë treguar se disa vaksina kanë ulur efektivitetin në mënyrë të konsiderueshme.

Kjo është veçanërisht shqetësuese sepse virusi po vazhdon të përshpejtohet në evolucionin e tij.

Studimet kanë treguar që varianti P1 është 2.5 herë më ngjitës sesa koronavirusi origjinal dhe më rezistent ndaj antitrupave. Të martën, Franca pezulloi të gjitha fluturimet nga dhe nga Brazili në një përpjekje për të parandaluar përhapjen e variantit ndërsa ekonomia më e madhe e Amerikës Latine izolohet gjithnjë e më shumë. Varianti, i cili shpejt është bërë dominues në Brazil, mendohet të jetë një faktor i madh pas një vale masive të dytë që ka sjellë numrin e të vdekurve të vendit në mbi 350,000 – i dyti më i lartë në botë pas Shteteve të Bashkuara. Përhapja e Variantit të Brazilit po prek gjithnjë e më shumë të rinjtë, me të dhënat e spitalit që tregojnë se në mars më shumë se gjysma e të gjithë pacientëve në kujdes intensiv ishin të moshës 40 vjeç ose më të rinj.

LEXO EDHE  A do të shtrëngohen masat për festa? Flet Manastirliu

Për Ester Sabino, një shkencëtar në fakultetin e mjekësisë të Universitetit të Sao Paulo i cili udhëhoqi renditjen e parë të gjenomit të koronavirusit në Brazil, mutacionet e variantit P1 nuk janë për t’u habitur duke pasur parasysh ritmin e shpejtë të transmetimit. Deri më tani vaksinat, të tilla si ato të zhvilluara nga AstraZeneca dhe Sinovac të Kinës, kanë provuar të efektshme kundër variantit brazilian por ekspertët thonë se mutacionet e mëtejshme mund ta vinin atë në rrezik.