Bayern kërkon përmbysjen ndaj PSG-së, Flick i bën “zbor” lojtarëve në stërvitje. Ja plani i kampionëve

Në stërvitjen e fundit, Hansi Flik erdhi disa minuta me vonesë. I qetë dhe me pantallona të shkurtra, 56- vjeçari shkeli fushën e stërvitjes i vetëm.

Edhe pse presoni para ndeshjes së kthimit ndaj PSG-së është i madh, trajneri gjerman duket se po ruan qetësinë. Pas 1-1 ndaj Unionit, të gjithë lojtarët nuk kanë patur asnjë ditë pushim dhe menjëherë kanë nisur përgatitjet për sfidën e madhe në Champions.

Flick ishte shumë serioz në dhe i përqendruar në planin që kishte përgatitur. Shumë birila me ajër në fushën e stërvitjes për të ambientuar lojtarët të luajnë nën presion. Improvizime të aksioneve një kundër një për të rregulluar shënjestrën dhe aksione për mbrojtësit, të cilët duhet të përgatiten për kundërsulmet e frikshme të francezëve.

Misioni është i vështirë: duhet përmbysur rezultati 3-2 i ndeshjes së parë. Para se seanca të niste, trajneri është parë teksa godiste me grushte një prej birialeve me ajër që përdoren në stërvitje. Kjo për të shfryrë tensionin që ka në kokën e tij. Pikëpyetjet janë të shumta. Si do të shënojë dy gola? Si do ta ndalë Mbape? Çfarë do të ndodhë, nëse Paris shënon? Një fjalëkryq i tërë për t’u studiuar dhe për t’u zgjidhur.

LEXO EDHE  Dragaj: Jam te klubi më i madh në Shqipëri, dua të vazhdoj traditën e shkodranëve te Partizani

Skenarët që mund të ndodhin për 90 minuta janë të shumtë. Ndoshta ndeshja shkon në shtesë dhe më pas në penallti. Të gjitha duhen marrë në konsideratë. Leëandoëski dhe Gnabri nuk kanë udhëtuar me skuadrën dhe për klubin gjerman këto mungesa konsiderohen të rëndësishme. Por edhe pjesa tjetër e lojtarëve që do të jenë në dispozicion të Flick, nuk është se po kalon një formë të mirë. Gorecka, Hernandez dhe Sane janë stërvitur shumë pak duke u përqendruar më shumë në fazën e rikuperimit sesa në atë të ngarkesës.

Madje Gorecka u nis dje në Paris jo me skuadrën në orën 12.30, por rreth orës 16:30 me avion privat pasi ai duhet të merrte OK-in e stafit mjekësor. Shumë probleme për kampionët në fuqi që në krahun tjetër do të gjejnë një skuadër e cila është gati për t’u hakmarrë për finalen e humbur verën e kaluar. Gjermanët duhet të përmbysin edhe historinë sot: asnjë skuadër që ka humbur 3-2 në shtëpi në ndeshjen e parë, nuk e ka përmbysur në transfertë. Tetë ekipe kanë tentuar, por kanë dështuar.