Presidentja e KE reagon për vrasjen e gazetarit grek: Akt i neveritshëm dhe frikacak

Zlatan Ibrahimovic of AC Milan returns to his own half along with team mates Franck Kessie, Ismael Bennacer, Ante Rebic, Simon Kjaer and Hakan Calhanoglu during the Serie A match at Giuseppe Meazza, Milan. Picture date: 21st September 2020. Picture credit should read: Jonathan Moscrop/Sportimage PUBLICATIONxNOTxINxUK SPI-0661-0034

Presidentja e Komisionit Europian, Ursula von der Layen ka dënuar rëndë vrasjen e gazetarit grek George Karaivaz mesditën e sotme.

“Vrasja e një gazetari është një akt i neveritshëm, frikacak “, theksoi përmes mediave sociale, Ursula von der Layen, duke komentuar ekzekutimin e gazetarit.

“Evropa qëndron për liri. Dhe liria e shtypit është mbase më e shenjta nga të gjitha. Gazetarët duhet të jenë në gjendje të punojnë të sigurt”, shtoi Ursula von der Leyen.

“Mendimet e mia janë me familjen e George Karaivaz. Shpresoj se kriminelët do të dalin para drejtësisë së shpejti” përfundoi ajo.

Gazetari u ekzekutua me gjashtë plumba në rrugën “Aninou në Alimos”, pranë banesës së tij.