Basha në Cërrik: Ulim çmimin e naftës me 240 lekë për litër, 150 mln euro në vit për fermerin

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha zhvilloi një takim me qytetarë dhe fermerë në zonën e Cërrikut.

Lideri i opozitës u premtoi ndër të tjera se, qeveria e dalë prej zgjedhjeve të 25 prillit do të ulë çmimin e naftës me 240 lekë për litër çka do të ndihmojë zhvillimin e ekonomisë. Ndërsa shtoi se çdo vit fermerit shqiptar do ti jepen plot 150 milionë euro.

Për të thithur grante, kryesisht nga Bashkimi Europian, por jo vetëm. Bujqësia ka vend qendror në programin tonë. Kjo verifikohet fare lehtë, ky përkushtim, ky angazhim ndaj bujqësisë verifikohet lehtë, në radhë të parë në buxhetin që ne planifikojmë nga taksat e shqiptarëve. 100 milionë euro subvencione, 50 milionë euro për infrastrukturën bujqësore vit për vit. Subvencionet do të shkojnë drejt për drejtë tek fermeri, drejtpërdrejtë do të thotë, në radhë të parë pa burokraci dhe pa kërkuar Nipt-in që i kërkohet biznesit, sipërmarrjes normale, por duke konsideruar numrin unik të identifikimit të shtetasit që ka çdo fermerë në kartën e vet të identitetit si Nipt-in e fermerit. Pra subvencionet janë çelësi për të luftuar problemin më të madh që keni ju, që djersa në vend që t’iu kthehet në bekim ju kthehet në mallkim, në vend që t’iu prodhojë mirëqenie ju fut në borxh dhe prodhimet në vend që të shiten groposen. Subvencionimi zgjidh edhe problemin që tha zotëria të imputeve bujqësore pjesërisht, zgjidh problemin e kostos që kjo sjell tek prodhimi, që nga farat, fidanët, që nga pesticidet dhe plehrat kimike dhe sigurisht, ulja e çmimit të naftës me 240 lekë për litër që është taksa që Rama i vuri karburantit këto dy mandate”, tha Basha.

LEXO EDHE  Vapë përvëluese, temperatura mbi 40 gradë/ Parashikimi i motit për javën e ardhshme