Koronavirusi/ Tmerr! Në këtë shtet nuk ka vend për varrosjen e viktimave

Brazili po pëson valën më të keqe të koronavirusit që kur filloi pandemia, mbi një vit më parë.

Pas këtyre shifrave të larta të vdekjeve qyteti Brazilian, Sao Paolo ka përshpejtuar përpjekjet për të zhvarrosur eshtrat nga varret e vjetra në varrezat Vila Nova Cachoeirinha në pjesën veriore të qytetit.

Vendimi për zhvarrosjet është marrë për të habur vend për numrin e madh të viktimave të shënuara nga Covid-19.

LEXO EDHE  ‘Drejtësi për 6 janarin’/ Shënohen disa incidente gjatë protestave para Kapitolit

Organizata Botërore e shëndetësise lajmëroi se pandemia ka vendosur një numër të madh shtetesh braziliane në “gjendje kritike” dhe kështu ka nisur puna intensive për të hapur varret e njerëzve që kanë vdekur vite më parë, duke grumbulluar dekompozimet dhe duke i larguar ato në një vend tjetër për ti hapur vend viktimave të Covid, shkruan Reuters.