Fitore e vuajtur, Uzuni shpëton nderin e Shqipërisë ndaj modestëve të San Marinos

Shqipëria fitoi kundër San Marinos me rezultatin 2-0. Goli i Manajt në minutën e 63-të zhbllokoi një ndeshje që u komplikua shumë më tepër se ç’pritej, duke nxjerrë edhe një herë në pah probleme serioze që ka skuadra jonë Kombëtare.

Manaj shënoi pas një harkimi të Uzunit nga e djathta. Golin e qetësisë e shënoi Uzuni në minutën e 85-të, pasi devijoi një top të gjuajtur nga Frederik Veseli. Kuqezinjtë bënë një pjesë të parë zhgënjyese kundër ekipit më të dobët në renditjen e FIFA-s, pasi San Marino renditet i fundit në klasifikimin botëror.

Qartazi skema dhe filozofia e përdorur nga trajneri Edi reja nuk po jep rezultatet që priteshin, ndonëse trajneri ka më shumë se një vit e gjysmë që drejton kuqezinjtë.

LEXO EDHE  Pele nis rehabilitimin

Kombëtarja jonë edhe sot zhvilloi një lojë të ngadaltë, të lexueshme, me një mesfushë që e ka të vështirë të ndërtojë aksione të rrezikshme.

Gjithsesi, pjesa e dytë  e kësaj sfide pati një ritëm tjetër dhe u shtua presingu që solli golin. Futja e Roshit dhe Uzunit i dhanë më shumë freski sulmit, por problemi i Shqipërisë mbetet edhe njëherë qartësia në lojën e saj dhe mbi të gjitha mënyra se si e kërkojmë golin.