‘Arjan Sala duhet të quhet hero’/ VV: Jetët e shqiptarëve nuk jan ë të tepërta

Lëvizja Vetëvendosja me qendër në Shqipëri ka reaguar pas vdekjes së 35-vjeçarit, Arjan Sala, i cili humbi jetën duke shpëtuar të terët pasi mori flakë magazina tek ‘Casa Italia’.

Përmes një postimi në Facebook, VV thekson se sot Arjan Sala duhet të quhet hero. Sipas VV

VV ka reaguar për ambientet komerciale e publike të cilat shpesh nuk kontrollohen për përmbushjen e standardeve të mbrojtjes nga rreziqe e fatkeqësi të ndryshme, ndër to edhe zjarri.

Sipas VV në një shtet normal, ndërtesat e strukturat që nuk plotësojnë kushtet për të mbrojtur jetët e njerëzve, do të duhej të mbylleshin deri sa t’i plotësonin.

Postimi i VV:

Jetët e shqiptarëve nuk janë të tepërta

Arjan Sala vdiq teksa shpëtonte jetë. Në flakët që digjnin ndërtesën komerciale, ai u fut vetë, që të nxirrte ata që nuk dilnin dot. Nuk po bënte detyrën e tij profesionale, si përgjegjës sigurie i magazinës, sepse vetësakrifikimi nuk është gjest që paguhet. Ai po kryente detyrën më sublime: të qenit qytetar, të qenit për tjetrin, sepse kjo është e vetmja mënyrë për të qenë njeri.

Arjan Sala shpëtoi më se 20 vetë nga vdekja në flakë, dhe dha vetë jetën. Ai e meriton të quhet hero.

Por, teksa flasim për nderimet që i duhen bërë, është e domosdoshme të kërkohet që familja e tij, e cila ka humbur njeriun e zemrës por edhe kontribuesin në ekonominë e brishtë familjare, të marrë mbështetje ekonomike, jo si ndihmë, por si mirënjohje. Secili taksapagues do ta kishte për nder nëse buxheti i përbashkët shpenzohet për të mbështetur familjet që rrisin heronj sj Arjan Sala.

Ndërsa presim ende të hetohet e të zbardhet rasti i zjarrit, edhe ne si Lëvizje duam të theksojmë shqetësimin, për ambientet komerciale e publike të cilat shpesh nuk kontrollohen për përmbushjen e standardeve të mbrojtjes nga rreziqe e fatkeqësi të ndryshme, ndër to edhe zjarri. Në një shtet normal, ndërtesat e strukturat që nuk plotësojnë kushtet për të mbrojtur jetët e njerëzve, do të duhej të mbylleshin deri sa t’i plotësonin. Jetët e shqiptarëve nuk janë të tepërta.

LEXO EDHE  Dyshohet se kultivonin drogë dhe mbanin armë pa leje, vihen në pranga pesë persona (EMRAT)