Shifra tragjike/ 141 të vdekur në një javë nga koronavirusi në Shqipëri

Muaji shkurt u cilësua i zi, për shkak të numrit të lartë të viktimave të koronavirusit.

Por duket se edhe muaji Mars ka nisur në mënyrë të tillë, të zezë. Vetëm në 7 ditët e para të muajit janë shënuar 141 viktima.

Numri i fataliteteve fatkeqësisht ka qenë i lartë, mes 19 dhe 21 rasteve në ditë.

Gjatë marsit vihet re edhe një ulje e numrit të testimeve, duke sjellë edhe ulje të rasteve aktive në vend.

LEXO EDHE  Plagosja e pesëfishtë te xhamia në “Rrugën e Kavajës”, imami Kalaja: Shpresoj të mos jetë sulm terrorist

Shifrat e javës së parë të Marsit:

1 mars- 764 raste të reja dhe 20 humbje jete

2 mars- 892 raste të reja dhe 19 humbje jete

3 mars- 892 raste të reja dhe 19 humbje jete

4 mars- 851 raste të reja dhe 21 humbje jete

5 mars- 847 raste të reja dhe 20 humbje jete

6 mars- 777 raste të reja dhe 21 humbje jete

7 mars- 819 raste të reja dhe 21 humbje jete