Sputnik V në pritje të autorizimit nga EMA

Pas publikimit të të dhënave mbi efikasitetin e vaksinës së vet, në revistën prestigjioze ”The Lancet”, Sputnik V po shikohet me sy të ndryshëm.

E miratuar në Hungari, vaksina administrohet në disa vende si Argjentina, Bolivia, Serbia, Algjeria, Palestina dhe Bjellorusia, thënë ndryshe nga 37 vende, shkruhet në faqen e internetit ilfattoquotidiano.it.

Me një efektivitet pothuajse të barabartë me atë të Pfizer dhe Moderna, Sputnik V, vaksina ruse e prezantuar verën e kaluar nga presidenti Vladimir Putin, shihet me sy të ndryshëm pas publikimit të të dhënave në revistën prestigjioze ”The Lancet”.

Dhe mbi të gjitha me synimin për të zgjeruar portofolin e vaksinave europiane, pas të gjitha problemeve të hasura tashmë është në listën e vaksinave të mundshme që EMA, pas mendimit fillestar të komitetit të ekspertëve dhe task forcës për vaksinat, do të jetë në gjendje të vlerësojë kërkesën për aprovim.

LEXO EDHE  44 vjeçari përdhunon dhe mbyt vajzën e tij 5 vjeçare

Komponimi, i cili u zhvillua nga instituti i kërkimeve ”Gamaleya”, një organ kërkimor shtetëror rus, në bashkëpunim me Ministrinë ruse të Mbrojtjes, është një vaksinë vektori viral me një veçanti: përdoren dy vektorë të ndryshëm viralë për dy dozat e parashikuara.

Në nëntor, për skepticizmin e komunitetit shkencor, Moska deklaroi një efektivitet prej 90%.

Të dhënat më pas u botuan më 2 shkurt nga revista ”The Lancet” dhe u analizuan në Itali nga instituti ”Spallanzani” në Romë.

Venezuela ka filluar vaksinimet këto ditë me 100 000 dozat e para të grumbullit të 10 milion vaksinave të blera nga Rusia për një shumë prej 200 milionë dollarësh, në kuadrin e një marrëveshjeje të nënshkruar midis dy vendeve dhjetorin e kaluar.