Rezoluta e PE/ Presidenti Meta: Rrëzoi çdo alibi se fajin na e ka Europa

Presidenti Ilir Meta ka komentuar Rezolutën për Shqipërinë në Komisionin e Politikës së Jashtme të Parlamentin Europian, dhe konstatimet se shit-blerja e votës duhet dënuar, e se zgjedhjet e lira e të ndershme janë kusht për integrimin.

Në një konferencë për mediat, Meta tha se rezoluta veçse thekson edhe njëherë problemet e mëdha që ka Shqipëria, korrupsionin, si dhe tentativat e qeverisë për të cënuar lirinë dhe demokracinë. “Kjo rrëzon çdo alibi se fajin e ka Europa”, – theksoi presidenti.

Kreu i shtetit gjithashtu tha se rruga europiane kalon vetëm përmes plotësimit të të gjitha kushteve, dhe se mbarëvajtja dhe cilësia e zgjedhjeve më 25 prill duhet të jenë prioritare.

LEXO EDHE  “Ti je budalla”, plumba mes shqiptarëve në Itali, katër të arrestuar, dy të plagosur në spital

“PE rikujtoi edhe njëherë se dosjet për krimet zgjedhore nuk do të harrohen. Liria e medias që vazhdon të jetë në një trysni përbën një tjetër vijë të kuqe për Shqipërinë. Përdorimi i Shqipërisë si lavatriçe e pastrimit të parave është alarmante. Kjo rrëzon çdo alibi se fajin e ka Europa. Jam i bindur se populli shqiptar vazhdon të gëzojë mbështetjen e Europës”, – tha Meta.