Kontrata 100 milionë euro për karburantet, PD padi në SPAK: Vendimi i Ramës vjedh shqiptarët

Përfaqësuesit e PD, Agron Shehaj dhe Sekretari për Çështjet Ligjore, Çlirim Gjata dorëzuan në SPAK padinë për projektin e ri të qeverisë Rama në fushën e hidrokarbureve.

Sipas PD, janë kryer të paktën 3 vepra penale.

“Sot, dorëzuam në Prokurorinë e Posaçme Antikorrupsion një nga vendimet më korruptive të qeverisë Rama përpara largimit. Në ditët e fundit të pushtetit, Edi Rama ka vendosur të japë një koncesion të fshehtë, në fushën e karburanteve, i cili do t’u kushtojë shqiptarëve 100 milionë euro. Pa asnjë studim, pa transparencë, gjithçka në errësirë dhe me nxitim, qeveria ka paracaktuar që tre klientë të saj të gjurmojnë transaksionet financiare në fushën e hidrokarburëve. Ky vendim, në fushatë zgjedhore shkel rregullat e zgjedhjeve, mbyll tregun në tre duar dhe, mbi të gjitha, fut duart në xhepat e qytetarëve, duke e bërë karburantin akoma më të shtrenjtë. Pazari që Edi Rama ka bërë me 3 klientët e tij pak përara largimit nga qeveria duhet të hetohet nga SPAK. Nuk ka asnjë dyshim se kjo është një aferë e rëndë korruptive, e cila, nëse hetohet siç duhet, do ta çojë drejtësinë tek Edi Rama. Rama po bën marrëveshje të ndyra dhe të korruptuara që do të rrisin çmimet e karburantit në Shqipëri, në mënyrë që miqtë e Ramës të bëjnë miliona në kurriz tonë. Asnjë tjetër, përvec Edi Ramës, nuk ka pushtetin që të vendosë për dhënien e 100 milionë eurove në vetëm 3 duar, të cilat, mund të rezultojnë edhe një dorë e vetme“, tha Shehaj .

Ai paralajmëroi se “ky vendim i pistë i Edi Ramës, që dënon shqiptarët me një vjedhje të re dhe me rritjen e çmimit të karburantit nuk do të njihet nga Partia Demokratike”.

“Është vendimi i një kryeministri në panik nga humbja e pushtetit. Edi Rama është në panik, sepse e kupton që fundi i tij ka filluar. Koha e Edi Ramës ka mbaruar! Është koha për ndryshim! Është përgjegjësi e Partosë Demokratike ndaj qytetarëve që me planin tonë konkret të sjellim ndryshim në të gjitha fushat ku Edi Rama ka dështuar: në ekonomi, shëndetësi, arsim, imigrim, infrastrukturë. Ne do të sjellim ndryshimin dhe shpresë për Shqipërinë”, shtoi.

LEXO EDHE  Covid-19 në Shqipëri, 138 raste të reja dhe 5 humbje jete/ Harta

Rama u pyet për çështjen më herët gjatë kësaj të Marte në një konferencë me gazetarët.

Pyetje: Dy muaj përpara zgjedhjeve, në 19 shkurt 2021 qeveria ka publikuar një vendim ku përcaktohet dhënia me koncesion e monitorimit të transaksioneve në sektorin e hidrokarbureve. Sipas vendimit, AKSH-i dhe tatimet do të zgjedhin 3 kompani për këtë koncesion. Pse pikërisht tani ky vendim, ku sipas ligjit nuk lejohet dhënia e koncesioneve 4 muaj para zgjedhjeve. A do të ketë ndikim për rritjen e çmimit të karburantit për konsumatorët?

Rama: Jo çdo gjë që ndodh quhet koncesion. Nuk është koncesion. Ky është një proces licencimi në vazhdim të revolucionit dixhital. Është një proces i nisur. Në bazë të ligjit nuk mund të nisin procese të reja në këtë periudhë 4 mujore, ky është i nisur prej shumë kohësh. Bëhet fjalë për licencim të të tre kompanive dhe jo koncesion. Dakord!