Daja: Barazimi rezultat i drejtë, kishte pak ekuilibra në lojë. Mungesa e Asanit? Partizani më i madh se unë dhe ai

Ilir Daja, trajneri i Partizanit, pas ndeshjes që “demat e kuq” barazuan me Laçin, foli në emisionin “Gol pas Goli” në Supersport. Ai analizoi atë që ndodhi në fushën e blertë dhe realisht të dyja skuadrat bënë një ndeshje të mirë.

“Ishte një ndeshje me shumë ritëm, të dy ekipet kërkuan fitoren. Çfarë çedoi? Kishte pak ekuilibra në lojë, nuk e nisëm shumë mirë ndeshjen. Laçi na kapi dy herë të papërgatitur. Dëshira sot ishte maksimale dhe doza maksimale dhe përgjegjësia e ndeshjes ishte në nivelin e duhur. Çedoi ekuilibri taktik, prandaj kishte aq shumë raste, që nuk duhet të jenë kaq të shumta në një ndeshje të tillë.

Barazimi? Nuk jemi të kënaqur me një pikë, edhe pse duhet respektuar kundërshtari. Janë gati në të njëjtin pozicion ku jemi edhe ne. Kur ekipi nuk ka ekuilibër, shpenzimi i energjive është goxha i madh, sidomos për mesfushorët, të cilët duhet të bëjnë punë dyfish. U ndje disi në pjesën e dytë, por ishim prezent në lojë dhe ishim të barabartë me kundërshtarin.

Barazimi ishte rezultati më i drejtë me atë që prodhuan ekipet në fushën e blertë. Ne dhe Laçi luftojmë fort në fushën e blertë, luftojmë për kreun dhe kemi objektiva të barabarta. Dëshira e madhe për fitore i prish ekuilibrat ndonjëherë. Nëse dëshira kalon mbi logjikën, këto lloj ekuilibrash prishen“.

Asani? Sapo ka mbaruar ndeshja, kështu që trajneri nuk duhet të flasë për lojtarët e tij në një moment të tillë. Sot Asani nuk ishte pjesë e grupit, sepse është nga lojtarët më të talentuar të Superiores. Duhet të mësojë një gjë: është më i rëndësishëm Partizani sesa Ilir Daja apo ndonjë lojtar tjetër. Kjo ishte për Asanin. Çdo lojtar ka përgjegjësitë e veta, sidomos një lojtar i mirë si Asani. – përfundon Ilir Daja./abcnews.al

LEXO EDHE  Iu hoq e drejta e votës, FSHF njofton bojkotin e Asamblesë së KOKSh-it