A do ta bëjë Sali Berisha vaksinën nëse do të zgjidhet si personalitet? Ja si përgjigjet ish-kryeministri

Ish-kryeminsitri Sali Berisha, i ftuar në Ora news ka folur për pandeminë e koronavirusit në shqipëri dhe për vaksinën.

I pyetur nga gazetari se a do ta bënte vaksinën Sali Berisha nëse do të zgjidhjes si personalitet, ish-kryeministri tha: ‘Në mënyrë absolute jo.

Berisha theksoi se në radhë të prë duhet të vaksinohen mjekët, gazetarët, policët dhe më pas të gjitha grupmoshat e tjera.

Pjesë nga intervista:

Gazetari: A do ta bëni vaksinën?

Berisha: Absolutisht jo.

Gazetari: Pse?

Berisha: Është një tragjikomedi e turpshme kjo që ndodh me vaksinën. Çfarë bëri Rama ai lidhi kontratëtn me Pfizer për një sasi të vogël, dhe ditën që ndodhi skandali i Nusretit tërhoqi 900 doza dhe Pfizer desh grisi kontratën. Rama mori 900 doza, po çfarë bëri me këtë, ai dënoi me vdekje një mjek.

Gazetari: Po ja lini radhën një tjetri?

Berisha: Pa asnjë diskutim vaksinën duhet ta bëjnë, mjekë, infermierë, sanitarë dhe punonjë stë tjerë të shëndetësisë. Pa diskutim pas tyre janë mediat, mësuesit dhe policët. Sali Berisha do ta bëjë kur të fillojë grupmosha e 76-vjeçarëve dhe të vijë dita e 15 tetorit, ky ëhstë rregulli.

LEXO EDHE  VIDEO/ Qëllohet me armë zyra eletorale e PD, plagoset 25-vjeçari