Pse PD dhe LSI hyjnë të ndara në zgjedhje? Ja çfarë thotë Paloka

Nënkryetari i PD, Edi Paloka, në një lidhje me emisionin ‘Opinion’ ka folur për koalicionin e madh opozitar, dhe arsyen pse PD nuk u fu në një koalicion me LSI.

Paloka theksoi se koalicioni opozitar synon që të marrë çdo votë dhe ta maksimalizojë atë.

‘Qëllimi i këtij bashkimi është që si parti dhe si qytetarë ne të mundemi të garantojmë fitoren, me një qëllim pr të sjellë më aps ndryshimin që presin shqiptarët. Marrëveshjet që kemi realizuar me aprtitë, janë marrëveshje që rregullojnë mardhëniet qoftë me kryetarët e aprtive qoftë me aprtitë me qëllim maksimalizimin e votës. Kemi një marrëveshje të hershme me kryetarët e partive’, tha Paloka.

LEXO EDHE  "100 milion euro subvencione direkte për fermerët çdo vit", Basha nga Bilishti: 25 prilli, fitorja më e thellë në histori

Sa i përket vendimit që PD dhe LSI të hyjnë të ndara në zgjedhje, Paloka tha se ky ëhstë një vendim i studiuar mirë dhe sigurishtq ë ndikon në maksimalizimin e votës.

‘E kemi thënë edhe ne dhe LSI që qëllimi mbetet maksimalizimi i votave. Ne e kemi studiuar që PD në një krahë dhe LSI nga ana tjetër jo vetëm që do maksimalizojmë votat, por loja që bëri Rama me koalicionet do t’i kthehet në të kundërt’, u shpreh Paloka.