Emri/ Blinin drogë në rrjetin e errët, shqiptari dhe italianët arrestohen duke e trafikuar

Droga u ble nga trafikantët holandezë në rrjetin e errët në “Dark Web” dhe u dërgua përmes korrierëve të shpejtë në shtëpinë e tij në Albenga.

Blerjet në “bitcoin”, ose kriptomonedhë, kishin të bënin kryesisht me Ketamine, një ilaç i fuqishëm anestetik dhe antidepresiv, i përdorur si një substancë narkotike për aftësitë e saj emocionuese dhe halucinogjene, veçanërisht gjatë festave të tërbuara.

Karabinierët e njësisë hetimore në Savona, arrestuan 31 vjeçarin shqiptar, Aldo Petritaj, banues në la Spezia dhe dy italianë.

Aktiviteti hetimor filloi javët e fundit dhe ka bërë të mundur zbulimin se droga më pas ishte prerë dhe rishitur te palët e treta nga i riu nga Albenga.

Një mbrëmje tjetër, policisë e Savonës, të vendosur pranë një vilë në pronësi të familjes së 25-vjeçarit, dëshmuan shitjen e një zarfi që ndoshta përmbante lëndë narkotike, midis të riut dhe dy personave, një burrë dhe një vajzë.

LEXO EDHE  Të dhënat personale, Lubonja: Prokuroria të shkoj tek PS dhe të hetojë patronazhistët, jo tek Lapsi

Çifti arriti me një Fiat Panda. Sapo u bë shitja, të tre hipën në të njëjtën makinë duke shkuar drejt Albenga. Dhe këtu hyri në veprim një patrullë tjetër policie. Personat tentuan një arratisje të guximshme duke kaluar makinat në trafikun e qytetit dhe duke rrezikuar aksidente.

Në fund, patrulla arriti të bllokojë makinën duke arrestuar të rinjtë. Pastaj filluan kontrollet personale, makina dhe shtëpitë ku u gjetën dhe sekuestruan 6 qese, që përmbanin gjithsej mbi 2 kg Ketaminë, 500 gramë substanca prerëse, shumën e parave prej rreth 5 mijë eurosh, por edhe dokumente në lidhje me kripto – kalimet në valutë, një peshore, materiale të ndryshme paketimi, si dhe makinën e përdorur për arratisjen. Të tre tani janë të burgosur në Genova dhe Imperia.