Presidenti lituanez nominon udhëheqësin e opozitës së Bjellorusisë për çmimin Nobel

Presidenti lituanez Gitanas Nauseda ka nominuar udhëheqësin e opozitës në Bjellorusi Sviatlana Tsikhanouskaya për Çmimin Nobel për Paqe, thanë të shtunën dy burime me njohuri të çështjes.

Nauseda emëroi aktivisten, e cila ka jetuar në Lituani që kur u arratis nga vendlindja e saj pas zgjedhjeve të diskutueshme presidenciale të 9 gushtit, për të treguar mbështetjen e tij për lëvizjen demokratike Bjelloruse dhe kërkesën e saj për zgjedhje të lira, tha një nga burimet.

Muaj të protestave masive shpërthyen në Bjellorusi pasi Presidenti Alexander Lukashenko pretendoi fitoren ndaj Tsikhanouskaya në sondazh. Mijëra protestues u mblodhën dhe pothuajse të gjithë figurat politike të opozitës u dëbuan në internim ose u burgosën.

Një ish mësuese, Tsikhanouskaya kandidoi për president pasi burri i saj, një bloger opozitar me ambicie politike, u arrestua përpara zgjedhjeve. Nga zyra e saj në Vilnius ajo ka kërkuar që Lukashenko të qëndrojë poshtë, të lirojë protestuesit e burgosur dhe të mbajë zgjedhje të lira.

LEXO EDHE  Nuk i dhanë rrogën, merr buldozerin- shkatërron pesë kamionë

Javën e kaluar ajo nxiti Bashkimin Evropian dhe Shtetet e Bashkuara të jenë “më të guximshëm dhe më të fortë” në veprimet e tyre për të ndihmuar në përfundimin e sundimit të Lukashenkos.

Nominimet për Çmimin Nobel të Paqes të këtij viti pritet të mbyllen më 31 janar dhe fituesi është planifikuar të shpallet në nëntor. Mijëra njerëz mund të bëjnë nominime për çmimin, përfshirë anëtarët e parlamenteve kombëtare, ish-laureatët dhe akademikët kryesorë. Fituesi i vitit të kaluar ishte Programi Botëror i Ushqimit i Kombeve të Bashkuara.