Pas një sëmundje të rëndë, ndërron jetë ‘mbreti i kristaleve’ (Foto)

Gernot Langes-Swarovski, i njohur si “mbreti i kristaleve”, ka ndërruar jetë në moshën 78-vjeçare pas një sëmundje të rëndë.

Për 35 vjet ai drejtoi kompaninë. Nipi i themeluesit Daniel Swarovski, i lindur në Wattens, Tirol, në 1943, Gernot Langes-Swarovski u bashkua me bordin e drejtorëve në moshën 24-vjeçare. Nën udhëheqjen e tij, dyqani i parë në New York u hap në vitet 1980.

LEXO EDHE  Nuk mori votat e mjaftueshme, mbetet jashtë Kuvendit deputetja më sek*i shqiptare

Gernot Langes-Swarovski ishte gjithashtu president i klubit të futbollit FC Swarovski Tirol dhe themelues i linjës ajrore Tyrolean Airways .

Image