E bujshme/ Milani vihet pas 19-vjeçarit shqiptar

Sipas asaj që “Goal.com” ka mësuar, në gjurmët e talentit me rrënjë shqiptare të Bayernit, Leon Dajaku, janë vënë Union Berlin, Këln, Nice dhe Milan.

Agjentët e sulmuesit të lindur më 2002 tashmë kanë pasur kontakte me drejtuesit e të katër klubeve, të cilët janë të interesuar ta huazojnë lojtariun e ri fillimisht, me të drejtën e blerjes përfundimtare.

Dajaku, nga ana e tij, po synon të largohet nga Bayerni, pasi do të dëshironte të kishte më shumë kohë të garantuar në fushë. Në dy sezonet e fundit, në fakt ka arritur të luajë vetëm katër ndeshje në Bundesliga (dy prej të cilave me ish-ekipin e tij, Stuttgart), ndërsa në këtë sezon regjistron në total 29 minuta, në një ndeshje të Kupës së Gjermanisë, të fituar nga bavarezët 3-0.

Dajaku ka qenë protagonist me Bayern II, me të cilin ka mbledhur 14 paraqitje sezonale dhe ka shënuar 3 gola në divizionin e tretë të futbollit gjerman, duke u vendosur nga trajneri i tij, Holger Seitz, sidomos si anësor i majtë.

LEXO EDHE  Kartonët e verdhë, ja 3 titullarët e Partizanit që rrezikojnë derbin nëse ndëshkohen ndaj Skënderbeut

Për të, Union Berlin dhe Këln mund të ishin realitete, brenda të cilave integrohet më lehtë, por Nice (ku do të takonte ish-shokun e tij të skuadrës, Flavius ​​Daniliuc) dhe mbi të gjitha Milani do të përfaqësonin me siguri dy mundësi më interesante.

Dajaku, verën e kaluar, kur përfundoi mes shokëve italianë dhe anglezë, kishte menduar një transferim (përfaqësuesit e tij kishin shkuar gjithashtu në Angli, për t’u marrë personalisht), por në fund asgjë nuk u materializua. Qëllimi i tij është që ta lërë Bayernin vetëm si huazim, pasi dëshira mbetet të imponohet në të ardhmen në klubin kampion gjerman./Telesport