‘Çështja’ UÇK/ Berisha: Komisioni i Taulant Ballës qesharak, i përbëra nga trafikantë droge

Ish-kryeministri Sali Berisha ka komentuar në ‘Çim Peka Live’ akuzat e mazhorancës se qeveria Berisha ka votuar pro raportit të Dick Martyt në KE, dhe për këtë PS sot në pushtet këkron që të ngrihet një komision për të hetuar çdo shqiptar që ka marrë pjesë në hetimet e kryera në Shqipëri për nxjerrjen e një raporti të rremë.

Berisha deklaroi se parlamenti shqiptar votoi unanumisht në atë kohë atë që u votua në KE, pasi i hapti rrugë hetimit të EuLEX për të rrëzuar shpifjet në raportin e Dick Martyt.

Berisha e cilësoi komisionin hetimor të Ballës si më qesharakun, ku anëtarët do të jenë të gjithë trafikantë droge.

‘Kuptoj që do ngrihet një komision hetimor i kryesuar nga Taulant Bego Yaris, i përbërë nga Edmond Bego, Qosja i drogës jo Rexhepi, i përbërë nga Hoxha klani i drogës së Librazhdit. Kuptoj që do ngrihet një komision hetimor nga një grup trafikantësh për të hetuar krimet e presupozuara Nuk ja vlen të merresh me një qeshar si Balla. Në vitin 2012 atë që ka votuar delegacioni i Shqipëri në KE ka votuar për rrjedhojë parlamenti i Shqipërisë, që ishte marrëveshja me EULEX, e cila në bazë të asaj rezolute do ndërmerrte hetime në raportin DICK Marty në kosovë por dhe në territorin e Shqipërisë. Por këta janë në një tragjikomedi dhe menduan se në këtë rast mundet të zbardhin pak faqen e zezë të argatit të beogradit, që ditën që ish-udhëheqja politike e Kosovës ulej me pranga në Hagë, firmoste marrëveshjen me gebelsin e Millosheviçit. Aleksandar vuçiç, e cila si marrëveshje nuk përbënte ndonjë gjë që të jeshë kundër saj, por dita ishte e përzgjedhur pikërisht nga gebelsi i Millosheviçit për t’i thënë Europës dhe btës se vërtetë çova në Hagë disa shqiptarë, por me shqiptarë si edi rama i kam punët grurë’, tha Berisha.

LEXO EDHE  Skandal i kompanisë “Salillari”! U denoncua dje nga mediat duke ndotur fshatin Ibë, sot i hedh mbetjet në Vorë