Bilanci ditor i Covid/ Tre humbje jete dhe 319 raste të reja. Harta e të prekurve

Tre humbje jete dhe 319 raste të reja me koronavirus nga 1 534 testime janë regjistruar në 24 orët e fundit.

Që nga shfaqja e Covid në vend, janë prekur 20 634 persona, nga të cilët 11 097 janë shëruar dhe 502 kanë humbur jetën. Rastet aktive janë 9 035.

Rastet e reja

Ministria e Shëndetësisë njoftoi se rastet pozitive të konfirmuara në 24 orët e fundit janë identifikuar në këto bashki:

 • 141 raste në Tiranë
 • 38 në Fier
 • 15 në Pogradec
 • Nga 13 raste në Elbasan, Kavajë
 • 11 në Korçë
 • 9 në Krujë
 • Nga 8 raste në Durrës, Berat, Kuçovë
 • 7 në Gramsh
 • Nga 6 raste në Lezhë, Tropojë, Sarandë
 • Nga 4 raste në Shkodër, Vlorë, Mirditë, Patos
 • Nga 3 raste në Kurbin, Rrogozhinë
 • 2 në Devoll
 • Nga 1 rast në Kukës, Lushnje, Gjirokastër, Ura Vajgurore, Bulqizë, Klos

Të shëruar dhe situata në spitale

Në 24 orët e fundit janë shëruar 90 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 11,097 që nga fillimi i epidemisë.

Aktualisht në spitalet covid po trajtohen 301 pacientë, 15 në terapi intensive nga të cilët 6 pacientë janë të intubuar.

LEXO EDHE  Detajet/ Po çonte fëmijët në shkollë, qëllohet me armë zjarri

Viktimat

“Në 24 oret e fundit, kanë humbur jetën 3 qytetarë me Sars Cov2 pozitiv në 2 spitalet Covid: 72 vjeçare dhe 73 vjeçare nga Tirana, 81 vjeçare nga Berati, me sëmundje bashkëshoqëruese”, njoftoi Ministria e Shëndetësisë.

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

 • Tiranë 4566
 • Durrës 847
 • Fier 692
 • Korçë 569
 • Shkodër 522
 • Lezhë 405
 • Elbasan 395
 • Vlorë 360
 • Berat 266
 • Kukës 191
 • Gjirokastër 129
 • Dibër 93

Apeli

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën thirrje qytetarëve të mos e ulin vigjilencën për zbatimin e masave antiCOVID, ruani distancën fizike me persona që nuk janë familjarët tuaj, kujdesuni për higjienën personale dhe mbani maskën në ambientet jashtë shtëpise.

“Kontaktoni me mjekun e familjes ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin 127 nëse dyshoni se ju apo një i afërmi juaj është i prekur nga COVID19. Telefononi në linjën e gjelbër falas 0800 40 40 për të kontaktuar mjekun e familjes, për sherbim psikologjik te specializuar dhe të sigurt si dhe për çdo informacion tjetër rreth COVID19”, apelon MSH.