Covid/ Imunologu Italian: Imuniteti i tufës është marrëzi ‘do të kërkonte shumë pacientë, shumë shtrime në spital, shumë vdekje’

“Këtu na duhet një pikë e fortë: të thuash që do të dalim nga kjo pandemi me imunitet tufë është një marrëzi kolosale” shkruan imunologu Antonella Viola sot, në një postim në Facebook, profesor në Universitetin e Padovës dhe Drejtor Shkencor i Instituti i Kërkimeve Pediatrike ‘Qyteti i Shpresës.

“Tashmë me kufizimet dhe sakrificat e mëdha që po bëjmë – shpjegon Viola – ne kemi shembur spitalet. Le të mos bëjmë asgjë. Arritja e imunitetit do të kërkonte shumë pacientë, shumë shtrime në spital, shumë vdekje. Vendet arrijnë imunitetin me vaksinimet, duke mos e lënë virusin të lirë. Thënia se njerëzit e moshuar dhe të dobët duhet të mbrohen, se një pjesë e popullsisë duhet të jetë veçanërisht e kujdesshme dhe të kufizojë shanset e infektimit, nuk do të thotë të thirresh në qarkullimin e lirë të virusit për të arritur imunitetin e komunitetit Do të thotë që unë shkoj në bankë në vend të babait tim, se bëj pazarin në vend të nënës sime, që shkoj t’i shoh me maskë dhe nuk e heqim kurrë. Do të thotë që të gjithë ndjekim rregullat – përfundon ai – por që shumica të moshuarit kanë nevojë për më shumë vëmendje “.

LEXO EDHE  "Boll më", Basha: Rama mashtroi, Shqipëria investon më pak për shëndetësinë