Protesta masive në Filadelfia, Policia vret një njeri me ngjyrë

Police officers guard a pick-up truck loaded with looted merchandise following protests over the police shooting death of Walter Wallace in Philadelphia, Pennsylvania, U.S., October 27, 2020. REUTERS/David 'Dee' Delgado

Në Filadelfia kanë nisur protestat masive, pasi policia qëlloi për vdekje një 27-vjeçar.

Protestuesit kanë djegur makinat që iu kanë dalë përpara dhe kanë thyer xhama dyqanesh, shkruajnë mediat ndërkombëtare.

Policia ka deklaruar se i riu, i identifikuar si Ualter Uallace ka pasur thikë në momentin që e kanë thirrur për t’u dorëzuar. Sipas policisë, ai nuk është dorëzuar dhe vrasja ishte e vetmja mënyrë.

LEXO EDHE  Pfizer dhe BioNTech aplikojnë për miratimin nga BE, të vaksinës anti-Covid

Qindra qytetarë kanë vërshuar në rrugë për të protestuar kundër aktit policor.