Tregjet e aksioneve rrëshqasin ndërsa rastet e Covid-19 rriten

Tregjet e aksioneve të SH.B.A.-së pësuan rënien e tyre më të mprehtë në javë pasi shqetësimet në lidhje me ndikimin ekonomik të rasteve të koronavirusit që dërgonin rrëzonin aksionet.

Dow Jones Industrial Average u mbyll me 2.3%, pasi ra më shumë se 3% më parë gjatë ditës. S&P 500 ra 1.8% dhe Nasdaq 1.6%.

Aksionet në Evropë, ku një rritje e rasteve të viruseve ka nxitur kufizime të reja, gjithashtu ranë.

Aksionet në firmat e udhëtimit dhe energjisë morën disa nga humbjet më të mëdha.

Në Shtetet e Bashkuara, linjat e lundrimit Royal Caribbean Group, Carnival dhe Norwegian të gjitha ranë më shumë se 8%, ndërsa në Mbretërinë e Bashkuar, pronari i British Airways IAG mbylli 7.6% më poshtë.

Firmat e udhëtimit kanë qenë disa nga më të ndjeshmet ndaj paralajmërimeve për virusin, për të cilat ekspertët shqetësohen se do të intensifikohen me afrimin e dimrit.

Të hënën, Michael Ryan, një ekspert i urgjencave për Organizatën Botërore të Shëndetësisë, tha se Evropës do t’i duheshin masa “shumë më gjithëpërfshirëse” për të marrë nën kontroll virusin.

“Tanti për tani ne jemi shumë prapa këtij virusi në Evropë, kështu që parakalimi i tij do të marrë përshpejtim serioz në atë që bëjmë,” tha ai.

Të hënën, CAC 40 e Francës përfundoi 1.9% më e ulët, ndërsa indeksi Dax i Gjermanisë ra 3.7%. Në MB, FTSE 100 ra gati 1.2%.

Presidenti i SHBA Donald Trump u zotua të shmangë kufizimet e përhapura në aktivitet, të ngjashme me kufizimet e bllokimit të parë këtë pranverë, duke thënë se kufij të tillë nuk ia vlejnë kostoja ekonomike.

LEXO EDHE  Efektet shëndetësore afatgjata të koronavirusit

Por vendime të tilla trajtohen zakonisht nga udhëheqësit lokalë në Amerikë, disa prej të cilëve, të tilla si kryetarët e bashkive të El Paso, Texas dhe Newark, New Jersey, forcuan rregullat të hënën.

Gjatë javës së fundit, numri i rasteve të viruseve të reja të raportuara çdo ditë në SH.B.A. ka kaluar në mënyrë të përsëritur 80,000, duke dërguar mesataren e shtatë ditëve në një lartësi të re prej gati 69,000 – afërsisht dyfishi i asaj që ishte në shtator.

Numri i shtrimeve në spital është rritur me 40% në muajin e kaluar dhe nivelet e vdekjeve po rriten, edhe pse më ngadalë.

Mbi baza për frymë, numri i rasteve të reja në SH.B.A. gjatë shtatë ditëve të fundit mbetet më i ulët se disa vende të tjera, përfshirë MB, Spanjën dhe Francën, të cilat kanë njoftuar kufizime të reja kohët e fundit.

Por analistët thonë se ekonomia nuk ka gjasa të rregullohet derisa të zgjidhen shqetësimet në lidhje me Covid-19.

Mes këtyre tensioneve, investitorët janë gjithashtu të shqetësuar për ngërçin në Uashington për nevojën për të financuar ndihmë ekonomike shtesë të koronavirusit.

Të hënën, sekretari i thesarit Steven Mnuchin, i cili është përpjekur të ndërmjetësojë një marrëveshje për Shtëpinë e Bardhë, tha se të dy palët mbetën larg njëra-tjetrës. Kongresistja Nancy Pelosi, e cila drejton Demokratët në Dhomën e Përfaqësuesve bëri komente të ngjashme.