Kryemadhi: Lefter Koka u përjashtua nga LSI për inceneratorët

Kryetarja e LSI Monika Kryemadhi u shpreh se LSI nuk ka lidhje me çështjen e inceneratorëve, edhe pse një ish-ministër i kësaj partie ka firmosur ndërtimet.

Gjatë një interviste në emisionin “Opinion”, lidhur me ish-Ministrin e Mjedisit Lefter Koka, Kryetarja e LSI u shpreh se ai është larguar për këtë arsye dhe se partia nuk ndërhynte në punën e ministrave të saj.

“Ai ish-ministër është larguar për shkak të sulmit dhe moskopromisit lidhur me abuzimin në çështjen e inceneratorëve”, u shpreh Kryemadhi.

LEXO EDHE  Vret ish-pronarin dhe i vë zjarrin/ 20-vjeçari shqiptar rrëfen krimin

E pyetur nga gazetari Mentor Kikia nëse kjo donte të thoshte që ministrat e LSI ishin jashtë kontrollit të kësaj force, Kryemadhi tha: “Marrëdhënia e ministrave të LSI me strukturat ka qenë zero”.

Kikia: Zoti Meta i ndërronte ministrat e tij pa pyetur Kryeministrin, dhe nëse do donit, Ministrin e Mjedisit mund ta kishit ndërruar brenda 24 orësh.

Kryemadhi: Është çështje pavarësie nga struktura e partisë.