Kursi i këmbimit/ Dollari dhe paundi zhvlerësohen kundrejt lekut, forcohet euro dhe franga

Në tregun e këmbimit valutor vendas, të premten, dollari amerikan dhe paundi britanik humbën terren në raport me lekun, ndërsa euroja u forcua lehtë.

Sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë, euroja këmbehet sot me 123,96 lekë ose 0,02 lekë më shumë se të enjten.

LEXO EDHE  Alarmi nga BB: Pandemia do të përkeqësojë situatën shëndetësorë, Shqipëria nga më të rrezikuarat

Ndërsa monedha e gjelbër amerikane humbi 0,07 lekë dhe këmbehet me 104,69 lekë.

Paundi britanik dhe franga zvicerane, këmbehen sot me lekun respektivisht në vlerat 136,91 lekë dhe 115,74 lekë.

Monedha u zhvlerësua kundrejt lekut, respektivisht me 0,18 lekë, ndërsa franga zviceriane u forcua me 0,25 lekë.