‘Baba Taku nga çanta e zezë ka marrë të bardhë!’/ ‘Shpërthen’ në Kuvend! Debat mes Gjonit dhe Brahos: Ke hyrë nga vrima e miut

Deputeti Ralf Gjoni është përplasur në Kuvend me deputetin e PS-së Spartak Braho në lidhje me diskutimin në lidhje me projektligjin “Për disa shtesa dhe ndryshime në ligjin nr. 10.242, datë 25.02.2010, “Për Institutin e Studimeve për Krimet dhe Pasojat e Komunizmit në Shqipëri”.

Gjoni ka deklaruar se tashme Braho nga çanta e zezë, ka marrë një çantë të bardhë për të rishkruar historinë, si një zbardhës tashme, duke e cilësuar si të turpshme këtë nismë.

Braho ka preferuar që ti përgjigjet nga vendi Gjonit, duke i thënë se ai ka hyrë në Kuvend nga vrima e miut dhe se vetë si deputet e ka peshuar populli që në ’97.

Gjoni: “Të nderuar kolegë. Tak Braho të shkruante historinë e Shqipërisë këtë sma ka marrë mendje. I paparë je baba taku i paparë. Sot Baba taku rishkruan historinë e Shqipërisë, nga çanta e zezë ka marrë çantën  e bardhë. Nga e zeza sot je kthyer në zbardhës të historisë. Kjo është e turpshme zoti kryetar a e kuptoni se historia nuk ndryshohet nga një grup deputetësh.

Ju pranoni të shqyrtoni një propozim ligjor për të ndryshuar historinë. Në nenin 1 të këtij projekt ligji. Si mundet që një grup deputetësh të ndryshojë historinë. Nëse Rama nesë r ka një interes për hapjen e shqipërisë, e me disa deëputetë me lëpirëse në dorë të fshijë historinë. Historia në vende normale, spo flas për vende serioze, ndërrohet përmes komisioneve konsensuale ndërinstitucionale në bazë të kërkimit shkencor historik. do duhet minimumi të konsultoheshim me një grup akademikësh.

LEXO EDHE  A po ndajnë para Delina Fico me Llagamin e KLGJ? Denoncimi "bombë" i Berishës

Shumë prej tyre kanë humbur jetën dhe ju nuk morët asnjë vendim nuk keni asnjë koshienca asnjë moralitet kur votoni në këtë vend. Ama fët e fët futët në Kuvend për të ndryshuar hitorinë. Tërhiqeni këtë iniciativë dhe pastaj hajde konsultohuni me akademikë. Po nuk njohëm krimet e të shkuarës zoti Ruçi nuk do të kemi të ardhme në BE.

Braho: Ralf Gjoni ka hyrë nga vrima në parlament si deputet. Unë kam që nga ’97 i votuar. Mua më ka peshuar populli. Ralf Gjoni nuk është peshuar akoma dhe sot paska marrë rolin e korrigjuesit të historisë.