FOTO/ Ja informacioni fals që postoi Rama në rrjetet sociale

Ditët e fundit Kryeministri Edi Rama ka postuar në faqen e tij në rrjetin social një informacion, që Facebook e shënoi si informacion fals (fake news).

Në postimin e shpërndarë për ndjekësit Edi Rama bënte thirrje për vendosjen e maskave, ndërsa e shoqëroi me disa foto duke shkruar historinë mbi pandeminë e vitit 1918.

Shkak është një foto me copyright që është mes shumë të tjerave, që i përket vitit 1800 dhe jo 1918 dhe që s’mund të përdoret si ilustrim për atë që shkruante Edi Rama se fotoja ka histori krejt tjetër. Facebook ka nisur një fushatë për të identifikuar lajmet e rreme me anë të një pale të tretë, që janë verifikuesit fact-checking.

LEXO EDHE  Covid 19/ Basha: Gjendja alarmante, shifrat e raportuara nuk janë reale