Champions League/ Ja kur hidhet shorti për fazën e grupeve

Vetëm dy muaj pas finales së vitit 2020 të zhvilluar në Lisbonë, edicioni i 66-të i garës më prestigjioze evropiane në nivel klubesh Liga e Kampionëve rikthehet me fazën e grupeve më 20 tetor.

Në fakt, shorti për fazën e grupeve të kësaj gare do të hidhet të enjten më datë 1 tetor 2020 në Nyon të Zvicrës. Faza e grupeve të Uefa Champions League do të zhvillohet ndërmjet fundit të muajit tetor dhe fillimit të muajit dhjetor.

LEXO EDHE  Habit ish-deputeti, i bën “presion” Brdariçit: Jam mësues futbolli, gati të marr skuadrën e Vllaznisë

Kështu xhiroja e parë zhvillohet më 20/21 tetor, kurse ajo e fundit më 8/9 dhjetor. Janë gjithsejtë 32 ekipe që marrin pjesë në fazën e grupeve, 26 prej tyre tashmë janë të kualifikuara nga pozicionet e tyre në ligat e tyre, kurse gjashtë të tjera do të bashkohen nga raundi i play-off-it.