Arti në zi/ Ndahet nga jeta ikona e muzikës! Emri (Foto)

Ikona e vërtetë e këngës francez, Juliette Gréco, ka vdekur në moshën 93-vjeçare pas një karriere historike që zgjati tetë dekada.

E lindur në vitin 1927, Gréco u burgos nga nazistët gjatë Luftës së Dytë Botërore, por më pas filloi të performonte në bodrumet e club-eve dhe në kafene.

E veshur me të zeza, ajo u bë muzë për filozofët dhe shkrimtarët përfshirë Jean-Paul Sartre dhe Albert Camus. Ajo ndaloi së performuari në moshën 89-vjeçare, kur mbajti edhe turneun e lamtumirës.

LEXO EDHE  U abuzua s*ksualisht, modelja britanike kryen vetëvrasje në hotel

Gréco ishte gjithashtu aktore e njohur. Ajo punoi me disa nga yjet më të mëdha të kinemasë, Jean Cocteau dhe Ingrid Bergman, Orson Ëelles dhe Ava Gardner.