I pakënaqur nga rezultati, Gjukanoviç thërret qytetarët në protestë

Presidenti Milo Gjukanoviç ka thirrur malazezët në protestë kundër partive proruse që duan të formojnë qeverinë.

Në sheshin kryesor të Podgoricës u mblodhën protestues nga i gjithë Mali i Zi, nën slloganin për mbrojtjen e Malit të Zi si shtet të pavarur.

Protesta u organizua përmes platformave zyrtare të Partisë Demokratike e Socialistëve. Por, zëdhënësi i kësaj partie, Millosh Nikoliq mohoi përfshirjen e partisë në organizimin e protestës.

LEXO EDHE  VIDEO/ Me maskë anti-covid, kapuç dhe syze. Ja si është maskuar Davide Pecorelli

Zgjedhjet e mbajtuar më 31 gusht u fituan nga koalicioni opozitar “Për Ardhmërinë e Malit të Zi”, i udhëhequr nga Fronti Demokratik pro-serb.

Nga 81 vende, Milo Gjukanoviç fitoi 40 vende me partitë e pakicave dhe partnerët tradicionalë, ndërsa tre parti të opozitës fituan 41 vende.

Kjo është protesta e dytë që po organizohet në Podgoricë, që pas zgjedhjeve parlamentare.