Coronavirus/Jeta e natës kthehet në qytet, rrugët e mbushura me të rinj në Milano dhe Romë

Pas pushimeve buzë detit, edhe jeta e natës kthehet në qytet. Alarmi i gjeneruar nga mbledhjet në vendet e pushimeve nga Sardenja në Capri lëviz nëpër rrugët e Milanos, Romës dhe më gjerë. Disa ditë para fillimit të shkollës – me shumë të panjohura që ende duhet të sqarohen për kthimin në klasë – sheshet dhe klubet në qendër të qytetit kthehen në mënyrë të pashmangshme për t’u populluar në mbrëmje dhe në fundjavë, veçanërisht me të rinjtë. Pikërisht grupi më i ekspozuar ndaj Covid-19 gjatë verës (në Itali dhe jashtë saj), aq sa mosha mesatare e të infektuarve ka rënë në mënyrë të rrezikshme në 29 vjet.

Shqetësimi i shkaktuar nga fotot në mjediset e jetës së natës në Milano dhe Romë është i justifikuar. Falë klimës së butë, Navigli përsëri është mbushur me të rinj me pije në dorë dhe shpesh pa maska ​​(dhjetë të cilët u gjobitën sepse u gjetën pa pajisje mbrojtëse në stacionin e metrosë Garibaldi). Pak a shumë të njëjtat skena që kishin ngjallur ankth muaj më parë, me kryebashkiakun Sala i cili në fund të majit kishte ndaluar shitjen e alkoolit pas orës 19:00 dhe më pas donte të kontrollonte personalisht respektimin e rregullave të distancës shoqërore.

LEXO EDHE  Shtatëmbëdhjetë kallëp floriri dhe 6 mln dollarë, talebanët gjejnë “thesar” në shtëpinë e ish-zv. presidentit të Afganistanit (VIDEO)

Në kryeqytetin, Campo de Fiori, nën sulm, ka shumë të rinj të ulur në tavolina të hapura, disa hapa nga shumë që preferojnë të ndalojnë në shesh, ku sidoqoftë, ka një garnizon policie dhe karabinierësh. Megjithatë, më pak të mbushur me njerëz, Piazza Navona. Edhe në Ponte Milvio, zona e preferuar nga më të rinjtë në Romën Veriore, niveli i mbledhjes është i ngjashëm me situatën para-Covid: pak duket se pak kanë ndryshuar në zakonet e fundjavës. Situata lind përsëri në rrugicat e ngushta të Trastevere, një nga zonat më të njohura (dhe të rrethuara) të jetës së natës Capitoline: një lumë njerëzish lëviz rreth qoshe nga Piazza Trilussa. Policia e trafikut kontrolloi dhe mbylli dy dhoma për mbledhje në zonën e Koloseumit: “Rreth 3,000 kontrolle u kryen nga patrullat në territor për të zbatuar rregulloret anti-covid”, tha kryebashkiaku Virginia Raggi. Jo shumë larg Romës, në Colleferro, një i ri 21-vjeçar u vra gjatë natës ndërsa ishte me miqtë në një zonë të një klubi nate.