Vaksina ruse/ Alarmojnë mjekët: Nuk ka të dhëna të plota, e vështirë për tu besuar

Një njoftim i Rusisë të martën se do të aprovojë një vaksinë COVID-19 pas më pak se dy muaj testimi njerëzor shkaktoi alarmin midis ekspertëve globale të shëndetit, të cilët thanë se pa të dhëna të plota të provës, vaksina është e vështirë të besohet .

Synimi për të qenë i pari në garën globale për të zhvilluar një vaksinë kundër sëmundjes pandemike, Rusia ende nuk ka kryer prova në shkallë të gjerë që do të prodhonte të dhëna për të treguar nëse funksionon – diçka që imunologët dhe ekspertët e sëmundjes infektive thonë se mund të jetë një ” hap i pamatur ”.

“Rusia në thelb po kryen një eksperiment të madh të nivelit të popullsisë,” tha Ayfer Ali, specialist në kërkimin e barnave në Shkollën e Biznesit Ëarëick të Britanisë.

Ajo tha se një aprovim i tillë super i shpejtë mund të nënkuptojë se efektet e mundshme anësore të një vaksine nuk mund të paraqiten. Këto, megjithëse ka të ngjarë të jenë të rralla, mund të jenë serioze, paralajmëroi ajo.

Presidenti rus Vladimir Putin tha se vaksina, e zhvilluar nga Instituti Gamaleya i Moskës, ishte e sigurt dhe se ajo ishte provuar tek njëra nga vajzat e tij.

“Unë e di që funksionon mjaft efektivisht, formon imunitet të fortë dhe po e përsëris, ai ka kaluar të gjitha kontrollet e nevojshme,” tha Putin për televizionin shtetëror.

Francois Balloux, një ekspert i Institutit të Gjenetikës në Universitetin e Kolegjit Universitar në Londër, tha se ishte “një vendim i pamatur dhe i pamend”.

“Vaksinimi masiv me një vaksinë të testuar në mënyrë të parregullt është joetike,” tha ai. “Problemi me fushatën e vaksinimit rus do të ishte katastrofik si me efektet e tij negative në shëndet, por edhe për shkak se kjo do të rikthejë më tej pranimin e vaksinave në popullatë.”

Komente të tij u bënë jehonë nga Danny Altmann, një profesor i Imunologjisë në Imperial College në Londër, i cili tha se “dëmtimi i kolateralit” nga vendosja e ndonjë vaksine që nuk dihet ende se është e sigurt dhe efektive “do të përkeqësonte problemet tona aktuale në mënyrë të pakapërcyeshme”.

LEXO EDHE  Helmi i merimangës riparon dëmet që i shkakton zemrës një atak kardiak

Shumë prodhues janë në prova për të testuar një vaksinë kundër pandmisë që ka gjunjëzuar globin.

Disa nga këta pararendës, përfshirë Moderna (MRNA.O), Pfizer (PFE.N) dhe AstraZeneca (AZN.L), thonë se shpresojnë të dinë nëse vaksinat e tyre funksionojnë dhe janë të sigurta deri në fund të këtij viti.

Të gjithë pritet të publikojnë rezultatet e provës dhe të dhënat e sigurisë dhe t’i dërgojnë ato pranë rregullatorëve në Shtetet e Bashkuara, Evropë dhe gjetkë për shqyrtim përpara se të lejohej ndonjë licencë.

Miratimi i vaksinës ruse nga Ministria e Shëndetësisë vjen para provave që normalisht do të përfshinin mijëra pjesëmarrës, të njohur zakonisht si një fazë të III-të. Teste të tilla zakonisht konsiderohen pararendësit thelbësorë për një vaksinë për të siguruar miratimin rregullator.

Peter Kremsner, një ekspert në Spitalin Universitar të Gjermanisë në Tuebingen i cili po punon në provat klinike të një kandidati për vaksina nga CureVac, tha se masa e Rusisë ishte “e pamatur”.

“Normalisht, keni nevojë për një numër të madh njerëzish që të testohen para se të aprovoni një vaksinë,” tha ai. “Unë mendoj se është e pamatur të bësh atë nëse shumë njerëz nuk janë testuar tashmë.”

Ekspertët thanë që mungesa e të dhënave të publikuara për vaksinën e Rusisë – përfshirë mënyrën se si është bërë dhe detaje mbi sigurinë, reagimin imunitar dhe nëse mund të parandalojë infeksionin COVID-19 lë shkencëtarët, autoritetet shëndetësore dhe publikun në errësirë.

“Nuk është e mundur të dihet nëse vaksina ruse është treguar efektive pa paraqitur dokumente shkencore për analiza,” tha Keith Neal, specialist në epidemiologjinë e sëmundjeve infektive në Universitetin e Nottingham të Britanisë.