Moto GP, në mungesë të Marquez triumfon i “panjohuri” Binder

Në mungesë të ”gjigantit” Marc Marquez, ende i dëmtuar nga një aksident i rëndë dhe nga dëshira e tij për t’u rikthyer para kohe në pistë, pilotë të tjerë mundohen të shijojnë triumfin në MotoGp.

Në Republikën Ceke, në pistën historike të Brno, radha ishte e pilotit afrikano-jugor Brad Binder, pothuajse një i panjohur në pistë.

Edhe pse kishte fituar në kategorinë Moto 3 në 2016, prej vitesh 24-vjeçari nuk po shkëlqente as në Moto 2, dhe në vitin e para në kategorinë më të shpejtë arrin tashmë një fitore të pabesueshme nga ai vetë, fryt i një garë kurajoze dhe plot kalime befasuese, me një motor të skuadrës Ktm që la gojëhapur ekipet tradicionale.

LEXO EDHE  Ernest Gjoka tregon bisedën që pati me Mourinhon pas ndeshjes Shkëndija-Tottenham