Vaksinat ndaj gripit, Bino: Ja kategoritë më të riskuara

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, tha sot se po punohet për t’u përgatitur për vjeshtën dhe dimrin, stinë në të cilat gripi stinor do i bashkangjitet dhe situatës së shkaktuar nga koronavirusi.

“Jemi të angazhuar për rritjen e mbulesës vaksinale ndaj gripit, e cila do të jetë falas për të gjithë kategoritë e rrezikuara, si pjesë e strategjisë tonë për të përballuar situatën e shkaktuar nga COVID19”, tha ajo.

Manastirliu bëri të ditur se është bërë porosia për serinë e parë të vaksinave.

Lidhur me situatën e Covid-19, ku prej javësh ka një shtim të rasteve, shtrimeve në spital dhe numrit të viktimave, Manastirliu u shpreh se po pvrgatitemi që sipas strategjisë të forcojmë kapacitetet e testimit, gjurmimit, spitaleve e paralelisht me sëmundshmerine tjetër që është po kaq e rrezikshme.

LEXO EDHE  Tirana në terr/ Ja zonat që nuk do të kene energji elektrike ditën e nesërme

Shefja e Epidemologjisë së ISHP-së, Silva Bino tha se kategoritë e rrezikuara që janë edhe me te prekshem nga Covid-19, jane “persona me sëmundje kronike, punonjësit shëndetësore, mësuesit apo kujdestarët për fëmijët si dhe fëmijët nga 2 deri 5 vjeç, sepse e trasnsmetojnë më shumë gripin.