Votim unanim/ KLP emëron Aida Hajnaj në krye të BKH

Këshilli i Lartë i Prokurorisë miratoi sot unanimit emërimin e Aida Hajnaj-Veizaj, në postin e kreut të BKH-së,

SPAK kishte çuar vetëm një emër në KLP për kreun e BKH-së, dhe vendimi është marrë në mënyrë unanime nga anëtarët e pranishëm.

Listat e kandidatëve që aplikuan për kreun e BKH u filtrua për të mbërritur në fund me katër kandidatë, Aida Hajnaj, Artur Beu, Ervin Hodaj dhe Idajet Faskaj, të katër me formim policor.

Por SPAK ka përjashtuar tre kandidatët e tjerë dhe ka vendosur që t’i propozojë KLP-së vetëm emrin e Hajnës, e cila nëse do të zgjidhet do të ketë një mandat 5-vjeçar.

LEXO EDHE  ‘Do ju izolojnë për 6 muaj ... / Cako paralajmëron planin e ‘errët’ dhe fton shqiptarët mos pranojnë vaksinën

Menjëherë pasi Hajnaj të marrë pëlqimin e KLP-së, Prokuroria e Posaçme Kundër Krimit dhe Korrupsionit do të nisë procesin për përzgjedhjen e 60 hetuesve të kësaj strukture.

Byroja Kombëtare e Hetimit është njësia hetimore e SPAK dhe ka një ngjashmëri me FBI-në amerikane, e cila heton krime të nivelit të lartë në Shtetet e Bashkuara.

Për këtë arsye hetuesit dhe drejtuesi i BKH-së do të trajnohen për tre muaj në akademinë e FBI-së në Virxhinia.