Anija ‘e mallkuar’ zbulohet krejt e paprekur 90 vjet pas mbytjes

Arkeologët u emocionuan kur zbuluan rrënojën e një anije 90-vjeçare të njohur si “e mallkuar”, thujase në gjendje të paprekur në ujërat e Kanadasë.

Mjeti i pasagjerëve Manasoo i ndërtuar në vitin 1888 në Glasgow të Skocisë, nisi po atë vit udhëtimet drejt Toronto në Kanada.

Por më 15 shtator 1928, anija u mbyt pranë ishullit Griffith pas një stuhie të rëndë dhe 16 vetë humbën jetën së bashku me 116 krerë bagëti.

Disa modifikime të shtuara për akomodimin e pasagjerëve ndikuan në prishjen e balancës së saj. Pesë të mbijetuarit kishin qëndruar për 60 orë në barkat e shpëtimit para se të shpëtoheshin nga një anije kalimtare.

Fillimisht anija ishte quajtur Macassa Hamilton Steamship, por mjeti skocez më pas u riemërua Manasoo, për të reflektuar portin ku ndaloi fillimisht Manitoulin dhe “Soo,” siç njihet ndryshe porti Sault Marie, në Ontario.

Detarët thonë se ndryshimi i emrit të një anijeje sjell fat të keq, prandaj anija nisi të quhej shpejt “e mallkuar” pas raportimeve se ishte mbytur.

Zhytësit Ken Merryman, Jerry Eliason, Cris Kohl e Jared Daniel, zbuluan rrënojën e Manasoo në 70 metra thellësi.

LEXO EDHE  Laboratorë dr*ge, automjete luksoze, ar dhe miliona euro/ Arrestohen 64 persona në Bruksel

Agjencia e arkeologjisë në Ontario tha: “Kishim parë rrënoja të ruajtura mirë dhe më parë, por kjo ishte e mrekullueshme. Uji i pastër bashkë me midhjet me motive zebrash, na jepnin shikueshmëri deri në 40-50 metra. Për arsye se pjesa e prapme fundoset e para dhe zhytet në rërë, pjesa e përparme ngrihet lart dhe krijon tipare të mrekullueshme”.

Në anije u gjet gjithashtu rrënja e një automjeti Chevrolet AA Capital të vitit 1927 i cili i përkiste bankierit të mbijetuar Don Wallace.

Pasi morën lejen arkeologjike në Ontario zhytësit zbuluan me kujdes kabinat, dhomën e pilotimit, stallat e lopëve, ato të ngarkesës dhe restorantin.

Natën e fatkeqësisë era u forcua dhe Manasoo po goditej nga valë të mëdha.

Dëshmitarët thonë se shpejt u bë e qartë se anija po fundosej se ekuipazhi nisi të hidhej në det, por shumë nuk arritën të shpëtonin. Ata thonë se kur u fundos maja e anijes u ngrit 10 metra në ajër dhe u zhyt në thellësi.