Khabib flet për herë të pare pas tragjedisë, letër prekëse për babanë

Abdulmanap Nurmagomedov, babai i Khabib,ndërroi jetë në fillim të muajit korrik. Abdulmanap u nda nga jeta si pasojë e komplikacioneve shëndetësore, ndërkohë që më herët ishte infektuar edhe nga coronavirusi.

Ndarja e parakohshme nga jeta e babait të tij, ka lënë shumë gjurmë te kampioni i botës në artet marciale mikse. Përmes një postimi në rrjetet sociale, Khabib i ka bërë një dedikim prekës babait të tij me të cilin ishte shumë i lidhur.

“Më mungon shumë baba. Ishe një baba, një shok, një vëlla, një trajner, të gjitha në një njeri të vetëm. Ti më ke mësuar thuajse gjithçka që unë di. Shpresoj që edhe ti të kesh qenë i lumtur me mua. Të gjitha falënderimet i takojnë Allahut”, shkruan Khabib Nurmagomedov.

LEXO EDHE  Partizani në krizë rezultatesh, ja deklarata e Dajës pas derbit

Më tej, kampioni i botës në peshën e lehtë citon Kuranin: “Zoti më ka thënë të mos adhuroj njeri tjetër veç Atij, të dua prindërit dhe t’i trajtoj mirë. Nëse njëri ose të dy prindërit arrijnë në moshën e pleqërisë me ty, mos u thuaj atyre “uf” dhe mos i zmbraps ata, por folu atyre një fjalë fisnike. Dhe jepu atyre krahun e përulësisë nga mëshira dhe thuaj: “Zoti im, ki mëshirë për ata, pasi më kanë rritur kur isha i vogël”.