Francë/ Banesa merr flakë, dy të mitur bien nga lartësia dhe shpëtojnë mrekullisht

Dy fëmijë arritën të mbijetojnë pasi u hodhën nga më shumë se 12 metra lartësi, kur banesa ku ata jetonin u përfshi nga zjarri. Disa persona u mblodhën në fund të ndërtesës duke pritur fëmijët, të cilët ishin pa asnjë zgjidhje tjetër teksa prindërit e tyre i kishin lënë vetëm, duke i mbyllur edhe derën.

“Daily Mail” shkruan se skenat dramatike të dy fëmijëve, njëri 3 vjeç dhe tjetri 10 vjeç, u filmuan të martën në Grenoble të Francës.

Athoumani Walid, 25-vjeç, ishte një nga heronjtë që arritën të mbajnë gjallë fëmijët. Ai shpëtoi dy jetë, por për fatin e tij të keq pësoi një thyerje në krahun e tij të djathtë. Pash dy fëmijë që ishin në dritare. Kishte shumë tym, flakë dhe shpërthime. Fëmijët ishin të tmerruar, ndërsa më i madhi bërtiste duke thënë se nuk kishin çelës për derën”, tregon 25-vjeçari.

LEXO EDHE  Bushati: Nëse demokratët votojnë rikthimin e Berishës, këtë s’e pengon dot askush

Menjëherë ka nisur një hetim për shkakun e rënies së zjarrit, si dhe për dy prindërit që kishin lënë të vetëm fëmijët.

Ndërkohë, videoja dramatike, e postuar në Twitter nga Oumsa-Dia është shpërndarë me mijëra herë në rrjetet sociale, ndërsa Athoumani Walid është kthyer në një hero në Francë.