‘Kina e fshehu virusin’/ Arratiset virologia e famshme pas deklaratës ‘bombë’

Shkencëtarja e njohur kineze Dr Li-Meng Yan ditën e djeshme është larguar nga Kina mirëpo përpara se të largohej ajo ka dhënë dhe intervistën e saj për mediat e huaja. Meng Yan, e specializuar në virologji dhe imunologji në shkollën e Shëndetit Publik në Hong Kong, është shprehur se  se qeveria kineze e dinte për koronavirusin e ri që përpara se ta njoftonte zyrtarisht.

Po ashtu ajo pretendon se Pekini e mbuloi shpërthimin e koronavirusit dhe kjo ka qenë një nga arsyet që ë ka detyruar atë që të largohet nga vendi për arsye se në Kinë nuk i lejojnë që të tregojnë të vërtetën.

Yan tha se mbikëqyrësit e saj disa prej të cilëve janë ekspertë të lartë të fushës, kishin njohuri për hulumtimin që ajo e kishte filluar nga fillimi i shpërthimit i Covid-19, e që më vonë u kthye në pandemi globale. Virologia  shton  se ata i injoruan paralajmërimet e saj të cilat mund të kishin shpëtuar jetë njerëzish, e madje thotë se ka rrezikuar dhe jetën me largimin në SHBA për të bërë një rrëfim të tillë. Yan thotë se ishte një nga shkencëtaret e para që ka studiuar koronavirusin.

LEXO EDHE  Sa do zgjasin masat ndaj Covid-19? Bizneset gjermane presin kufizime publike deri në Prill

“Kina refuzoi të lejonte  ekspertë nga jashtë vendit përfshirë edhe ata nga Hong Kong të kryejnë hulumtime në Kinë”, tha ajo për mediat e huaja, duke shtuar se kjo e bëri edhe më kurioze për të kërkuar nga miqtë më shumë informacion.