Studimi/ Pacientët e infektuar me koronavirus shfaqin simptoma edhe pas 2 muajsh

Sipas studimit italian, pjesa më e madhe e pacientëve të prekur me koronavirus në Itali kanë vazhduar të shfaqin simptoma edhe dy muaj pasi kishin rezultuar negativë nga Covid-19.

Si pjesë e këtij studimi janë vëzhguar 143 persona të prekur me Covid-19 që ishin shtruar në spital, nga të cilët 87% raportuan të paktën një simptomë të sëmundjes 60 ditë pas testit negativ.

Simptoma më e zakonshme ishte lodhja, e raportuar te 53% e personave, ndërsa 43% e tyre kishin vështirësi në frymëmarrje dhe më shumë se 20% përjetonin ende dhimbje në nyje ose në gjoks.

Gjithashtu rreth 43% e tyre janë shprehur se jeta e tyre ishte përkeqësuar.

Megjithëse studimi, i botuar në gazetën e Shoqatës Mjekësore Amerikane, nuk është i zgjeruar, sërish shton provat se një pjesë e madhe e të infektuarve me Covid-19 kanë probleme shëndetësore të vazhdueshme post koronavirusit.

LEXO EDHE  Ndërron jetë një tjetër person nga covid 19 në Greqi, shkon në 124 numri i viktimave

“Kjo është me të vërtetë shqetësuese, por plotësisht në përputhje me atë që unë jam duke vëzhguar nga pacientët që kanë kaluar koronavirusin”, shprehet Dr. Christian Ramers, një ekspert i sëmundjes infektive në San Diego, shkruan “Telegraph”.

Ky studim vjen pasi Dr. Anthony Fauci, eksperti më i mirë i sëmundjes infektive në SHBA, tha në një konferencë të enjten se shumë pacientë mund të shfaqin simptoma post-virale për një kohë të gjatë pas të ashtuquajturës shërim.