Trukimet në Armeni shkaktojnë “fortunë”, masa ekstreme për 5 klube dhe 45 persona

Trukimet e ndeshjeve janë kryefjala në vendin aziatik, Armeni. Federata e shtetit të Azisë Perëndimore, ka përjashtuar i 5 klube dhe 58 persona, pas akuzave për manipulim masiv të ndeshjeve në Ligën e Dytë.

Pasi diskutoi raportet e kompanive të monitorimit të basteve dhe të UEFA-s, Komiteti Ekzekutiv i federatës armene vendosi të mbyllë përpara kohe kampionatin.

Janë 58 personat e dënuar, ku 45 prej të cilëve janë përjashtuar përjetë nga futbolli, midis të cilëve lojtarë, trajnerë dhe zyrtarë klubesh.

LEXO EDHE  Juventus shkarkon Sarrin

Fenomeni i trukimeve të ndeshjeve është rikthyer edhe në Shqipëri, ku në ndeshjen Bylis-Tirana u vunë re elementë të dyshimtë si lëvizja e koefiçenteve. Në pjesën e parë Tirana kryesonte 0-1, ndërsa me fillimin e pjesës së dytë u vu re një ulje e ndjeshme e koeficientit të fitores së Bylisit.