‘Do rrosh më shumë se gjyshi…’/ Dëshmi tronditëse! Si i dha fund jetës 7-vjeçari pas bisedës me ‘Dëshmitarët e Jehovait’

Dëshmi tronditëse kanë mbërritur në redaksinë e JOQ ALBANIA, pas ngjarjes së rëndë në Kombinat të Tiranës, ku nënë e bijë u vetëflijuan pasi besonin tek ringjallja, duke qenë pjesë e dëshmitarëve të Jehovait.

Një vajzë ka shkruar një histori të dhimbshme që ka ndodhur në familjen e saj.

Ajo tregon për JOQ, se kushëriri i saj, vetëm 7 vjeç u vetëvar, pasi dëgjoi fjalët e dëshmitarëve që flisnin për ringjalljen.

Sipas saj ata kishin shkuar në banesën e tyre dhe folën për ringjalljen duke u dhënë edhe ca revista. Kur kishin shkuar për të fjetur, kushëriri ishte çuar dhe shkoi të bënte aktin e rëndë.

Qytetarja shkruan:

Persh JOQ! para 10 viteve m ka vdek kushuriri 7 vjec se vin neper shpira e u thon kta gjeten nje cop kalamau dhe po ja shpjegonin t gjitha ato t fes se tyre ku merrte vesh nje femi ,, i mbaj mend vet shm mir se kam qen 10 vjece dhe isha atije prezente ,, prindrit tan nk i pranonin asnjehr n shpi sepse e dinin cfar lloj njerzish ishin kta ,,, mbaj mend qe na kan then qe ju mund te mbysni veten se do te ngalleni prap dhe do te rroni akoma me shum se gjyshrit tuaj ,, un nk iu bejsoja po kushuriri im 7 vjec ju besoj dhe pas 2 oresh se iken ata e ka ber ,,, po fatkeqsisht ai nk u ringjall me dhe kjo eshte e ditur njeriu po vdiq nk ringjallet me .,, qe na ajo dit e sot nk dua ti. Shikoj me me sy kta lloj njerzish ,,, qe duan tu marrin jeten njerzve dhe ti fusin ne fen e tyre ,, ma vanffaculoo JU BEJ THIRRJE TE GJITH POPULLIT MOS I PRANONI NE SHTEPI NJERZ TE TILL NENA IME KA BER SHUM MIR QE SI KA PRANUAAR PO NE ISHIM FEMI E NUK DINIM PRINDRIT NK I KISHIM N SHPI. u mby me litar pas dy oresh qe iken ata nga shpia ,,, ne ne shtepi nk kishim njeri prindrit na kishin ikur ne fshat dhe n dark ktheheshin ,,Erdhen trokiten n port ne ishim ne oborrin e shtepis po luanim ,, vajtem e hapem porten dhe kta na pyeten per prindrit po ne nk u treguam te veten se kishim frik dhe u tham jan brenda kan njerz nk mund t dalin jash tani po ju cfar donit ,, na dhan ca revista t jovait ,, dhe aty filluan t flisnin per fen e tyre ,, dhe na than qe ju mund te mbyteni me litar dhe do te ringjalleni prap dhe do te jetoni me shum se gjyshrit tuaj qe keni .,,, un i kuptova dhe u bertita ato filluan mos u shqeteson m thoshnin se nk ka gje po nk do ta besh mos e bj po nk do jetosh sa gjyshrit tuaj ,,, Nk e mendoja se kushuriri do e bente vertet e kur iken ata i thash ata genjejn thon genjeshtra se duan t futemi n fen e tyre ,,, ai i urrente ata po nk e kuptova se si i ben per vete dhe jua degjoj t gjitha fjalet ,, erdhi motra e tij na puna na dha ushqim dhe u shtritem t tre ne nje dhom t flinim ,, ajo ishte shum e lodhur se punonte shum se nuk ishin e mir me gjendjen ekonomike ,, ai ishte ngritur dhe kishte ik, Nk pash m gje se ku ishte mbyt vetem qe degjoja na fjalet e njerzve aty ,, se mua nk me lejonin se isha femi edhe kishin frik se mos kaloja na nje traum t madhe ,, ,, tani ai iku kan kaluar 10 vjet … t vertetat nk dalin asnjehr aty n shqiperi ,, dhe prindrit e tij e mbyllen po m nje pikellim shum t madh se humben femin e tyre ,, brodhen neper gjykata po asgje su be ,, ai qoft i xhenetit ,,, Po e shkruajta kete se lexova at cfar ju kishin shkruajt juve dhe thon t pa verteta se ata ashu thon t gjith plerashet ,, Anonim ju lutem po e postuat po nk e postuat prap ska problem thjesht thash at qe ndieja ,,, Faleminderit!

LEXO EDHE  Hoti për Vjosa Osmanin: Pa LDK-në është zero