Basha me Hotin: Mbështesim njohjen reciproke me Serbinë, plani i tij ekonomik frymëzim për opozitën

Kryeministri i Kosovës ka vijuar takimet e tij me liderët politikë në Shqipëri, teksa është takuar edhe me kryetarin të Partisë Demorkatike, Lulzim Basha.

Gjatë prononcimit për mediat, kryedemokrati Basha tha se me Hotin u diskutua për sfidat e Kosovës drej integrimit europian dhe se Partia Demorkartike e mbështet një marrëveshje me Serbinë për njohjen reciproke.

Basha u shpreh se do e marrë si shembull dhe frymëzim mënyrën se si qeveria e Kosovës do përballet me pasojat ekonomike të shkaktuara nga Covid-19.

“Kam kënaqësinë e  veçantë t’i uroj mirëserdhjen e veçantë kryeministrit Hoti dhe i uroj punë të mbarë. Me Hotin kemi diskutuar sot për një numër çështjesh të rëndësishme, së pari dhe mbi të gjitha për sfidat që ka Kosova drejt rrugës së integrimit. Partia Demokratike mbështet objektivat e vendosura nga autoritetet e Kosovës, qëllimin, arsyen dhe përfundimin e këtij procesi, njohjen reciproke mes dy vendeve, dhe natyrisht të gjitha aspektet e tjera me përfitim për qytetarët e dy vendeve dhe më gjërë”, tha Basha.

LEXO EDHE  Një 57-vjeçar gjendet i vdekur në makinë! Detajet

”Së dyti, dëgjova me interes nga kryeminstri Hoti, i cili vjen me kredenciale me përvojë politike por edhe me një përvojë shkenciore në fushën e ekonomisë, mbi planin e tij ekonomik përsa i përket punësimit dhe ekonomisë në Kosovë, qoftë për pasojat e Covid-19 por edhe për vitin e ardhshëm. Për ne si opozitë përbën një shembull, një frymëzim, për mënyrën sesi qeveria Hoti po përgatitet të përballet me këto pasoja, dhe për lehtësuar dhimbjet dhe problemet që kanë shkaktuar te qytetarët e Kosovës. Dua të shpreh besimin tim se në drejtimin e kryeminstrit Hoti, Kosova do dijë t’ja dalë mbanë. Ka të gjithë përvojën, mençurinë  për të ecur përpara, pavarësisht situatës aktuale politike, drejt një synimi të përbashkët është një shtet i fortë, demokratik, anëtar i NATO-s dhe Bashkimit Europian”, shtoi ai.