Premier League/ Arsenal bind ndaj Norwich, Evertoni triumfon ndaj Leicester-it

Arsenal ka marrë një fitore bindëse 4-0 kundër Norwich në javën e 32-të të Premier League.

Protagonisti aboslut i sfidës së luajtur në Emirates Stadium ka qenë Pierre-Emerick Aubameyang, autor i dy golave (33′, 67′) dhe i një asisti. Xhaka (37′) dhe Soares (81′) kanë qenë autorët e dy golave të tjerë.

31-vjeçari është bërë lojtari më i shpejtë në historinë e Arsenali-t që ka arritur shifrën e 50 golave në Premier League (79 ndeshje) dhe është i gjashti në renditjen e përgjithshme.

Kjo fitore e ka çuar skuadrën e Arteta-s në 46 pikë, gjashtë zonës europiane të renditjes, ndërsa Norëich mbetet në vendin e fundit me 21 pikë.

LEXO EDHE  Surprizë e madhe nga Juventusi, bardhezinjtë zyrtarizojnë trajnerin e ri

Në ndeshjet e tjera të Premier League, Everton-i i Carlo Ancelotti-t,  ka mundur 2-1 në shtëpi Leicester-in. Richarlison (10′) dhe Sigurdsson (16′, pen.) kanë shënuar për vendasit. Ihenaho (51′) për miqtë.

Fitore ka korrur edhe Neëcastle, që ka mundur 4-1 në transfertë Bournemouth. Gayle (5′), Logstaff (30′), Almiron (57′) dhe Lazaro (77′) kanë shënuar për bardhezinjtë.  Gosling (93′) për vendasit.