VIDEO/ Operacioni spektakolar anti-drogë, ja si u sekuestruan 3.5 ton dhe u arrestuan 37 persona

Antimafia dhe anti-terrorizmi italian drejtuan një operacion, në bashkëpunim me autoritetet ligjzbatuese shqiptare, kundër një organizate kriminale që vepronte prej vitit 2015 në trafikun e drogës.

Lënda narkotike e sekuestruar arrin në 3.5 ton, e cila ka një vlerë 40 milionë euro.

Operacioni i Departamentit të Antimafias Italiane dhe i autoriteteve shqiptare me një skuadër të përbashkët investigative ka çuar në arrestimin e 37 personave mes Italisë e Shqipërisë.

Operacioni i drejtuar nga Antimafia e Barit në bashkëpunim me repartet e Antimafias, të Policisë së Shtetit e të Guardia di Finanzës së qyteteve Foggia, Lecce, Bologna, Roma, Napoli e Catanzaro, si dhe në bashkëpunim me Autoritetet Shqiptare, me CriminalPol, me zyrën ndërlidhëse të Interforze në Tiranë e me koordinimin e Eurojust, çoi në arrestimin e 37 personave si përgjegjës të një trafiku ndërkombëtar droge.

LEXO EDHE  Kryemadhi: Taksa 9% ndihmon biznesin dhe ul informalitetin

Operacioni i përbashkët u krye pas hetimeve të operacioneve të koduar “Kulmi” e “Shefi”.